Máme doma prvňáčka! aneb Jak se co nejlépe připravit na nástup do školy, aby to dítě zvládlo a rodiče se nezbláznili

Nejen pro prvňáčky, ale i jejich rodiče bývá začátek září náročným obdobím plným změn. Jak připravit své děti na školní docházku, aby byl přechod ze školkové třídy do školní lavice co nejhladší?  

první školní den

Prázdninám pomalu odzvonilo a nový školní rok už klepe na dveře. Je mnoho rodičů, kteří by rádi léto ještě o nějaký ten den prodloužili. Jsou ale mezi námi i tací, kteří už se prvního školního dne nemohou dočkat. 

Kolikrát jste od někoho ze svého okolí během prázdnin slyšeli známou frázi ”Už aby jsi mazal zase do školy, zpět ke svým povinnostem a režimu.”? To ovšem neplatí u rodičů malých prvňáčků. Nejenže se během prázdnin musí vyrovnat s tím, že jejich drobeček z nenadání vyrostl z batolete do školou povinného dítka, ale také je čeká spousta vyřizování a nakupování výbavy pro svého malého prvňáčka.

 prvni skolni den

Nový režim, nové povinnosti, staronové pocity

Od okamžiku, kdy Váš drobeček řekl své první slovo, udělal svůj první krok,  namaloval první obrázek a úspěšně přečkal svůj první den ve školce, zatímco vy jste prožívali emoční uragán, uběhlo pár let.  Ani jste se nenadáli a je před vámi další velké poprvé. PRVNÍ DEN VE ŠKOLE. Jakožto milující máma 7 letého lumpa, který za pár týdnů nastupuje do první třídy, mohu tuto situaci posoudit z první řady. Čím blíže je konec prázdnin, tím méně spánku mě každou noc postihne. Každý večer ulehám do postele v tu samou hodinu a místo odpočinku mi v hlavě létají otázky - miliony otázek. “Nebude se mu stýskat? Nezasedne si na něj učitelka? Nebude zlobit? Nebude mu někdo ubližovat? Jak bude zvládat soustředění? Bude jíst školní obědy? Kam se poděl ten 2 letý bobánek, který mi musel asistovat i v koupelně? Co kdybychom emigrovali někam, kde není povinná školní docházka?” A pak, po zvážení všech možností, jak se nástupu do školy vyhnout, nakonec těsně před rozedněním upadnu do neklidného spánku s tíživým pocitem v žaludku, že se té první třídě nejspíš nevyhneme.

 

Štěstí přeje připraveným

Na velkou změnu v životě vašeho dítěte, která přichází s prvním školním dnem, je dobré se předem připravit. Většina základních škol ve spolupráci s mateřskými školami organizuje v rámci seznámení budoucích školáků s novým prostředím návštěvy v základní škole, kam prvňáčci po prázdninách nastoupí. Dalším krokem je pak zápis do ZŠ, kde se dítě setká s personálem školy, nahlédne do učeben a omrkne budoucí spolužáky. Zbytek přípravy je na rodičích. Co můžete pro své dítě udělat a usnadnit mu tak přechod ze zábavné školky do školy, kde ho čeká spousta povinností?

 

 

  • Vstup do neznáma -  plno otázek 

Děti jsou od přírody zvídavé a mnohdy mají spoustu otázek. Jako první jistě budete muset zodpovědět dotaz “A to tam vážně musím chodit?” Pokud je váš budoucí prvňáček z nadcházející změny nejistý, využijte jeho zvědavost a často si sním o škole povídejte. Vyprávějte mu o svých  školních zážitcích, o svých spolužácích, ale i o tom, co vám ve škole dělalo potíže. Nebude pak mít pocit, že musí být za každou cenu dokonalým žáčkem. Do vyprávění o škole zahrňte i povídání o tom, jak to ve školní třídě chodí. Uveďte svému dítku i několik příkladů toho, jak může využít dovednosti získané ve škole v běžném životě (brzy už si samo přečte knížku, spočítá si, kolik peněz stojí jeho oblíbená zmrzlina, naučí se anglicky a domluví se na dovolené u moře, dozví se něco zajímavého o svém městě). Jako motivaci s ním můžete v obchodě vybrat nějakou zajímavou knihu či časopis, na kterém bude trénovat své čtení. 

Pořiďte svému prvňáčkovi památník s jeho oblíbenou pohádkovou postavou. V dospělosti pro něj bude tato kniha vzpomínek na školní léta a spolužáky učiněným pokladem.

Památníky

Zleva: Památníky Cars / Ledové království / Tom a Jerry cena 102 Kč

 

 

  • Škola hrou 

Školní režim se od školkového liší. Ve škole nemají děti tolik volnosti a svobodného výběru činností. Prvňáček se musí podřídit uspořádání hodin a přestávek. Během vyučování se od něj očekává, že bude pracovat, že se bude přiměřeně soustředit a že nebude svým chováním rušit ostatní. Naštěstí je možné tyto schopnosti u dítěte podporovat postupným nacvičováním. A jde to i zábavnou formou. Nejpřirozenější a nejpříjemnější je podporovat schopnost dítěte se soustředit při oblíbených hrách, jako je Člověče, nezlob se…, pexeso, karty a další hry, které děti milují.

hry krtecek papirnictvi u dvou pastelek

Zleva: Klasické zábavné kvarteto Krteček a sýkorka cena 58 Kč, Stolní hra Better Go pro milovníky letadel, lodí a aut cena: 299 Kč, Maxi pexeso s veselými zvířátky na procvičení paměti cena 85 Kč

Výběr školních pomůcek

Od školy jste jistě obdrželi seznam školních pomůcek, které bude nutné pro svého prvňáčka opatřit. I když se požadavky jednotlivých škol na některé pomůcky mohou lišit, v těch základních, které bude váš prvňáček potřebovat se shodují. Až se v polovině srpna (protože do té doby je na všechno “dost” času) oklepete z prvotního šoku a paniky z toho, co všechno musíte shánět, zapojte své dítko do veškerých připrav a vybavení do první třídy nakupujte spolu s ním. Dovolte svému prvňáčkovi, aby si vybral školní aktovku se svým oblíbeným pohádkovým hrdinou (i když to bude k vaší nelibosti třeba žlutý, protivný, obří “tictac” s brýlemi a slabostí pro banány a jeho milion superpadouškých kamarádů nebo nabušený svalovec v netopýří masce). Také jej nechte koupit si svačinový boxík či desky na čísla, které se mu líbí. Na svůj první školní den se pak bude jistě těšit o něco více. 

Školní aktovka bude vašeho prvňáčka doprovázet několik let. Při jejím nákupu zohledněte tedy i názor svého dítěte. Na výběr máte z mnoha veselých barevných variant, stejně tak jako v nabídce školních penálů.

Anatomický batoh a pouzdra pro skolaky

Zleva: Anatomicky tvarovaný školní batoh PREMIUM FLEXI Truck cena 1 699 Kč, princeznovská aktovka s kočkou cena 1 399 Kč, třípatrový školní penál Speed Racing cena 238 Kč, dvoupatrový školní penál TATRA cena 225 Kč, Neoprenový penál SANTORO Time to Fly cena 234 Kč, jednopatrový školní penál FROZEN cena 194,70 KčAni výběr samotné výbavy do penálu nepodceňujte. Ve většině škol píší děti prvních pár měsíců pastelkami. Pro lepší úchop i samotné psaní můžete zvolit trojhranné pastelky, které se dětem lépe drží.

             Stabilo trojhranné pastelkyPastelky Maped 24 ks

Zleva: Trojhranné pastelky Stabilo pro leváky 12 ks cena 450Kč, Trojhranné pastelky Stabilo pro praváky 12 ks cena 450Kč, MAPED 24 ks cena 116 Kč, trojhranné pastelky MAPED maxi 24 ks cena 239 Kč

Dalším skvělým pomocníkem pro malé prvňáčky jsou desky na učebnice a sešity. K dostání jsou ve dvou velikostech a rovněž můžete při jejich výběru zohlednit koníčky či oblíbené pohádky vašeho dítka. Stejně tak i při nákupu desek na písmenka a čísla.

 

Desky na sesity Frozen a Cars

Zleva: Desky A5 CARS cena 63,80 Kč, desky A5 FROZEN cena 63,80 Kč, desky na písmenka CARS cena 72,30 Kč, desky na písmenka FROZEN 72,30 Kč 

Závěrem bychom rádi Vašim prvňáčkům popřáli úspěšný a co nejhladší nástup do školních lavic. Vám rodičům přejeme především pevné nervy a hromadu trpělivosti. Veřte, že společnými silami lze zdolat všechny výzvy, které si pro vaše děti paní učitelka připraví. 

Vaše Pastelky